Czy kot musi wychodzić na dwór?

Wielu właścicieli sądzi, że w każdym domowym futrzaku drzemie dusza dzikiego kota oraz instynktowna potrzeba przemierzania nieograniczonych przestrzeni. W rzeczywistości jest nieco inaczej i nie każdy kot musi być na siłę wypuszczany na dwór lub wyprowadzany na spacer. Koty często nie lubią miejskiego zgiełku, hałasu aut, szczekających psów i innych niepokojących dźwięków. Właśnie z tych powodów nie każdy z nich musi wychodzić na dwór. Czasem odpowiednio zabezpieczony specjalną siatką balkon lub spacer po korytarzu wystarczą, by zaspokoić koci instynkt. 

Pamiętajmy, że kot, który ma zapewnione odpowiednie warunki spełniające jego potrzeby, nie musi spacerować po dachach i wychodzić poza dom czy mieszkanie. Bezpieczna przestrzeń w czterech ścianach ma wystarczająco wiele nieodkrytych miejsc i zakamarków, w które warto wsadzić ciekawski koci nosek.

 

Jak pielęgnować kocie futerko?

Właściciel kota uwielbia głaskać swojego pupila, na co kot zazwyczaj odpowiada rozkosznym mruczeniem.

rozwiń >>

Kąpiel kota

Większość kotów nie wymaga kąpieli, ale koty bezwłose (np. sfinks kanadyjski) lub te z bardzo krótkim włosem (np. Devon Rex, Cornish Rex) powinny być regularnie kąpane.

rozwiń >>

Pielęgnacja pazurków

Koty same dbają o swoje pazury – jest to dla nich rzeczą całkowicie naturalną.

rozwiń >>

Dbajmy o zęby kota

Kocie zęby powinnyśmy szczotkować codziennie, najlepiej za pomocą specjalnej szczotki dla zwierząt lub małej, miękkiej szczoteczki dla dzieci.

rozwiń >>

W trosce o higienę kota

Najlepiej przyzwyczajać kota do kuwety od najmłodszego wieku.

rozwiń >>

Jak dbać o zdrowie kota?

Lekarz weterynarii jest najlepszym doradcą w kwestii zdrowia, dlatego kot powinien być badany przez niego przynajmniej 2 razy w roku.

rozwiń >>

Czy kot musi wychodzić na dwór?

Wielu właścicieli sądzi, że w każdym domowym futrzaku drzemie dusza dzikiego kota oraz instynktowna potrzeba przemierzania nieograniczonych przestrzeni.

rozwiń >>

Podróże z kotem

Niektóre koty dobrze znoszą podróż, podczas gdy inne reagują bardzo nerwowo na samą sugestię wyjazdu (wyjęcie transportera lub potrząsanie kocią smyczą).

rozwiń >>

Sterylizacja

Sterylizacja i kastracja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów.

rozwiń >>
Ustawienia plików cookie